Dzięki pozyskanej  w 2016 roku dotacji z samorządu województwa małopolskiego możliwe było przeprowadzenie pełnej konserwacji zabytkowego obrazu św. Stanisława Kostki, który został odnaleziony na strychu kościoła parafialnego. 

Obraz powstał w XVIII wieku. Został namalowany techniką olejną na płótnie. Zabytek znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Był mocno zakurzony i poplamiony. Występowały liczne ubytki farby oraz rozdarcia płótna. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej konserwacji, obrazowi udało się przywrócić jego pierwotny wygląd. Odnowiona została także rama.

Św. Stanisław został przedstawiony w charakterystyczny sposób. Odziany jest w strój jezuity. Ręce złożone ma do modlitwy, a twarz wzniesiona jest lekko ku górze.

Św. Stanisław Kostka pochodził ze szlacheckiej rodziny. Urodził się w 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. W wieku 14 lat został wysłany wraz z bratem Pawłem do szkoły jezuickiej w Wiedniu. Tu narodziło się jego powołanie do życia zakonnego. Pomimo braku zgody rodziców, pieszo udał się do Rzymu, aby móc wstąpić do zakonu jezuitów. Śluby zakonne złożył w wieku 17 lat. Zmarł rok później w Rzymie po nagłej chorobie, 15 sierpnia 1568 roku. Wkrótce po śmierci zaczął rozpowszechniać się jego kult.

W 1602 roku został beatyfikowany przez papieża Pawła V. W 1714 roku papież Klemens XI wydał dekret kanonizacyjny, a samego aktu kanonizacji dokonał w 1726 roku jego następca papież Benedykt XIII. Relikwie świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. 200 lat po kanonizacji w 1926 roku część jego relikwii została sprowadzona do Polski.

Św. Stanisław Kostka SJ jest jednym z patronów Polski oraz patronem dzieci i młodzieży. W kościele polskim jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 września.

                                      

 

 

 1